top of page
  • Yazarın fotoğrafıMURAT SAYGILI

Radyatör çeşitleri nelerdir ? Alüminyum radyatör nedir ?

Güncelleme tarihi: 22 Nis 2023

Radyatör Çeşitleri nelerdir ?

Günümüzde evlerimizi ve çalışma mekanlarımızı ısıtmak için bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu ısıtma yöntemleri arasında en eski ve en yaygın olanı radyatörlerdir. Radyatörler, kendi aralarında imal edildikleri malzemelere göre gruplandırılabilir. Belli başlı radyatör çeşitleri ;

Her tür radyatörün kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Biz bu yazımızda, işletme maliyetinin düşük olması (ekonomik olması) ve geri dönüştürülebilir, çevreci oluşlarından ötürü Alüminyum Radyatörler Nedir sorusunun cevabını sizlere kısaca vermeye çalışacağız.


Alüminyum Radyatör nedir ?

Alüminyum radyatörlerin hammaddesi olan Alüminyum, atom numarası 13 ve simgesi Al olan kimyasal elementtir. Doğada en çok bulunan metal cevherlerinden biridir. Gümüş renkte esnek bir metaldir. Alüminyum ’un en önemli özellikleri arasında, korozyona yani paslanmaya karşı direnci, esnekliğinden ötürü kolay işlenebilmesi ve kolay şekil verilebilmesi, hafif oluşu ve ısıyı hızlı ve etkin yayması gösterilebilir. Bu özelliklerinden dolayı, alüminyum, başta uzay, havacılık, inşaat ve taşımacılık sektörlerinde kullanılmaktadır.

kavisli antrasit aluminyum radyator
kavisli antrasit aluminyum radyator

Alüminyum radyatörler ise, alüminyum ’un bütün bu pozitif özelliklerini barındıran, yüksek ısı verimliliği sunan, kolay işlenebilirliğinden ötürü yepyeni tasarımlarla karşımıza çıkan çevre dostu bir radyatör türüdür. Alüminyum hammaddesinin ve alüminyum radyatörlerin geri dönüştürülebilir olması, çevremiz ve gezegenimiz düşünüldüğünde, ekonomik bir tercih olmasının yanında, vicdanen en doğru tercihtir.


Alüminyum radyatörler, konveksiyon yoluyla ısı transferi sağlamaktadır. Isı alüminyum yüzeyden havaya geçmekte ve ısınan hava yükselerek soğuk havanın yerini almaktadır. Oda içerisinde sıcak hava bu şekilde dolaşarak ortamı ısıtmaktadır.


yuvarlak ozel renk aluminyum radyator
yuvarlak ozel renk aluminyum radyator

107 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page