top of page
  • Yazarın fotoğrafıMURAT SAYGILI

Döküm Radyatör Avantajları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 19 Kas 2022

“Ham dökme demir”, halk arasındaki ismi ile “Pik Döküm”, Döküm Radyatör üretiminin ana malzemesidir. Desenli ve desensiz radyatör dilimleri için oluşturulan kalıplara, yüksek ısıdaki fırınlarda eriyik halde bulunan demirin dökülmesi ile imal edilirler. Üretimi oldukça zahmetli olan döküm radyatörler, son iki yüz yıldır önemini kaybetmeden mekanlarımızdaki yerini korumaktadır.


Döküm radyatörler, modern üretim tesislerinde yüksek adetlerde üretilen panel radyatörlerin aksine, yukarıda da değindiğimiz gibi, zanaatkar bir ruh ile üretilmektedirler.


En önemli özelliklerinden biri, kullanılan malzeme olan pik dökümün diğer modern radyatörlerin imalatlarında kullanılan malzemelerle kıyaslanmayacak kadar kalın bir kesite sahip olmasıdır. Malzeme kesitindeki bu kalınlık sayesinde, çok uzun ömürlüdürler. Modern radyatörlerin ömrü maksimum on ile yirmi yıl arasındayken, döküm radyatörlerin ömrü ufak bakımlarla elli yılın üstündedir. Yeni evli bir çiftin aldıkları yeni döküm radyatörü, torunları dahi rahatlıkla kullanabilmektedir.
ozel renk desenli dokum radyator
özel renk desenli döküm radyatör


Ham dökme demir, panel radyatörlerde kullanılan saç veya alüminyum ve hatta çelik ve paslanmaz çelikle karşılaştırıldığında en sağlam malzemedir. kolay kolay zarar görmesi mümkün değildir.


Döküm radyatörler, malzeme kalınlığı sayesinde ısıyı en iyi koruyan radyatörlerdir. Sürekli yaşanılan mekanlarda, döküm radyatörler bir kere ısındıktan sonra, ısı kaynağı kapatılsa dahi, uzun saatler ısısını koruyabilmekte ve mekanı ısıtmaya devam etmektedirler.


Döküm radyatörler, çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum radyatörlerle karşılaştırıldıklarında, tüm bu radyatörlerden daha çok ısı vermektedirler. Ayrıca, çelik ve paslanmaz çelik radyatörler kadar ısı verimleri bulunmaktadır.


Yukarıda da bahsettiğimiz döküm radyatörler avantajlarından bahsederken, daha bir bu kadar avantaj yazılabilir. Yukarıda en önemli dört özelliği ile "Neden Döküm Radyatör" sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Şimdi, yukarıdaki dört maddeyi kısaca özetlemek isteriz;

  1. Döküm radyatörler, diğer radyatörlerle kıyaslandığında, en uzun ömürlü alternatiflerdir.

  2. Döküm radyatörler, en sağlam radyatör alternatifidir.

  3. Döküm Radyatörler, ısıyı çok iyi korur ve ısı kaynağı kapatılsa dahi, uzun saatler mekanlarınızı ısıtmaya devam edebilirler.

  4. Döküm radyatörler, en yüksek ısı gücüne sahip radyatör alternatiflerinden biridir.

  5. Yapısındaki yüksek karbon oranı ile ısı iletkenliği çok yüksektir.

Umarız, bu yazımızla "Neden Döküm Radyatör ?" Sorusuna cevap verebilmişizdir.


İki kolonlu ve üç kolonlu dekorlu döküm radyatörler ve dört ile altı kolonlu Kolonlu döküm radyatör koleksiyonumuz için tıklayınız.


Yazan : Murat SAYGILI - Mart 2022ozel renk kolonlu dokum radyator
özel renk kolonlu döküm radyatör
227 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page